15 lis Jak przechowywać suszone warzywa?
Suszone warzywa i owoce zaczynają odgrywać w naszej kuchni coraz ważniejszą rolę. Można to zauważyć szczególnie w okresie około zimowym, kiedy dostęp do świeżych warzyw oraz owoców jest mocno ograniczony. Warto pomyśleć o tym, aby zacząć je suszyć na chłodniejsze pory roku. Każda ich nadwyżka może zostać w ten sposób wykorzystana i zjedzona w późniejszym czasie. Do suszenia najlepiej nadaje się pietruszka, por, seler, buraki ćwikłowe, czy też marchewka. Ważne jest, aby je odpowiednio do tego przygotować. Jak to zrobić?
Jak właściwie przygotować warzywa do suszenia?
Ogromne znaczenie w procesie suszenia warzyw ma ich odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim trzeba je prawidłowo posortować, usunąć wszystkie części niejadalne i na końcu rozdrobnić. Dodatkowo z warzyw korzeniowych powinna zostać usunięta skórka oraz nasada liści, w przypadku marchwi w całości, ale już w przypadku selera, czy pietruszki niekoniecznie. Nać można także ususzyć i zrobić z niej świetną, aromatyczną przyprawę. Dość istotnym procesem jest rozdrobnienie warzyw, ponieważ od niego zależy to, jak długo będzie przebiegało suszenie. Przełoży się to także na jakość produktu oraz jego późniejsze przeznaczenie.
Tuż po pokrojeniu warzyw należy od razu zacząć je suszyć, aby nie rozpoczęły się procesy gnilne. Cechą niektórych warzyw i ich białych części jest to, że po zetknięciu się z tlenem zaczynają się robić ciemniejsze. Można jednak je poddać blanszowaniu, dzięki czemu zachowają one swój pierwotny kolor. Jak to zrobić? Warzywa powinno się wrzucić do gorącego roztworu wody i kwasu cytrynowego na około cztery minuty. Blanszowanie korzystnie wpływa na suszenie warzyw, chroni je przed utratą witamin oraz niszczy mikroflorę bakteryjną, która znajduje się na ich powierzchni.
Jak zadbać o trwały i dobry susz?
Suszenie warzyw to proces powolnego i kontrolowanego pozbawiania ich wody. Jakość przygotowanych produktów jest więc uzależniona w dużej mierze od sprawności suszenia oraz ilości wody, jaka w nich się znajduje po przeprowadzeniu procesu. Dla większości warzyw zawartość H2O powinna wynosić około piętnastu procent, a uzyskanie takiej wartości nie powinno być kłopotliwe nawet w domowych warunkach. Im mniejsza zawartość wody tym produkt będzie trwalszy. Wyróżnić można dwie metody suszenia – na powietrzu i na słońcu. Znacznie lepszą jakością charakteryzuje się susz słoneczny, który jest efektem umieszczenia w specjalnie przygotowanych sitach rozdrobionych warzyw i suszenia bez bezpośredniego działania na nie promieni słonecznych. Wadą tej metody może być fakt, że proces suszenia trwa znacznie dłużej niż przy wykorzystaniu ciepłego powietrza.
Druga metoda wykorzystuje intensywny ruch powietrza, który może być generowany przy pomocy urządzenia, na przykład suszarki do włosów lub warzyw, albo wytwarzany siłami natury. Świetnie sprawdza się te drugie urządzenie. Składa się ono z kilku sit, które ułożone są piramidalnie, a obieg ciepłego powietrza delikatnie wysusza rozdrobnione warzywa. Wykorzystanie naturalnych metod wiąże się z koniecznością umieszczenia składników na sitach, które znajdować się będą w miejscu gwarantującym zadaszenie i swobodny przepływ powietrza. Co istotne, czas osuszania warzyw w ten sposób uzależniony jest od warunków atmosferycznych, a więc może on być dłuższy lub krótszy.
Jak przechowywać suszone warzywa?
Przechowywanie suszonych warzyw, jeśli chcemy, aby były one wysokiej jakości, powinno odbywać się w określonych warunkach. Przede wszystkim produkty należy zabezpieczyć przed owadami i wilgocią. Przydadzą się pojemniki do przypraw, a także drewniane skrzyneczki, które będą wyłożone pergaminem. Dobrym wyborem będą również słoiczki z ciemnego oraz jasnego szkła, jednak w drugim przypadku konieczne będzie przechowywanie suszonych warzyw w zacienionym miejscu.